Tlačová správa k záverečnej konferencii

Rekonštrukcia Kúrie Zuzana za takmer 4 milióny eur je ukončená

V kúrii pribudla technologicky najmodernejšia expozícia svojho druhu na Slovensku, Príbeh predkov. Nové priestory budú verejnosti sprístupnené 16. júna 2024 počas podujatia LETOHRANIE.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi úspešne ukončilo projekt Kúria Zuzana - zážitok v múzeu. Ide o jednu z najväčších rekonštrukcií kultúrnej pamiatky Košického samosprávneho kraja. Zmodernizované priestory si ako prví prehliadli účastníci záverečnej konferencie projektu, ktorá sa uskutočnila v stredu 24. apríla 2024 v historickom areáli Kaštieľa a letohrádku Dardanely v Markušovciach. Pre verejnosť budú priestory vynovenej pamiatky sprístupnené 16. júna 2024 počas podujatia LETOHRANIE.

„Župnému Múzeu Spiša sa podarilo zachrániť významnú kultúrnu pamiatku a nielen to. Chátrajúci objekt sa vďaka rekonštrukcii premenil na moderný polyfunkčný priestor európskeho štandardu. Na Spiši pribudla unikátna expozícia, ktorá je technologicky najmodernejšou svojho druhu, akú v súčasnosti nájdete na Slovensku. Verím, že aj vďaka tomu pritiahneme od leta do Markušoviec ešte viac návštevníkov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Projekt Kúria Zuzana - zážitok v múzeu odštartoval začiatkom roka 2021. Samotná rekonštrukcia sa začala po náročnom procese verejného obstarávania v novembri 2022. Vďaka rekonštrukcii vytvorilo Múzeum Spiša zázemie pre návštevníkov, odborných zamestnancov ako aj širšiu verejnosť. V objekte tiež vznikli priestory pre dve nové expozície. Múzeum Spiša vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a Grantov EHP a Nórska pripravilo úplne novú a modernú etnografickú expozíciu s názvom Príbeh predkov.

„Cieľom projektu, bolo nielen zachrániť a rekonštruovať pamiatku, ale v jedinečných priestoroch priniesť pre návštevníkov nový pohľad na múzeum, ktorý by využitím moderných technológií poskytol „zážitok v múzeu“ a prilákal by všetky vekové kategórie návštevníkov, na ktorých sa všetci tešíme. Či sa nám to podarilo ukáže už letná sezóna 2024, pre ktorú Múzeum Spiša pripravilo množstvo aktivít“ uviedla riaditeľka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Zuzana Krempaská.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi vyčíslilo náklady na rekonštrukciu Kúrie Zuzana na 3,8 milióna eur. Z Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky získalo viac ako 1 milión eur, táto suma bola dodatočne navýšená z Nórskeho finančného mechanizmu a dosiahla celkovú sumu takmer 1,2 milióna eur. Projekt by nebolo možné realizovať bez výraznej finančnej podpory zriaďovateľa, ktorým je Košický samosprávny kraj a ktorý poskytol Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi zo svojho rozpočtu vyše 2,6 milióna eur.

Počas záverečnej konferencie projektu odprezentovali svoje aktivity všetci jeho partneri aj hlavní aktéri zapojení do realizácie projektu. Poskladali tak mozaiku náročnej premeny schátranej hospodárskej budovy na polyfunkčný kultúrny objekt európskeho štandardu.

Okrem budovy kúrie si účastníci prezreli aj novú etnografickú expozíciu. Múzeum Spiša predstavilo návštevnícku a oddychovú zónu, remeselnú dielňu a zázemie pre zamestnancov, ale aj podkrovie, kde vzniklo asi najväčšie prekvapenie - nová etnografická expozícia s názvom Príbeh predkov. V súčasnosti ide o technologicky najmodernejšiu expozíciu svojho druhu na Slovensku, v ktorej prostredníctvom rozšírenej reality dokážu exponáty rozprávať svoje príbehy a studne sú zdrojom informácií. Zaujímavý priestor, atypická forma inštalácie v kójach, výber zbierkových predmetov, inštalácia moderných technológií a interaktívnych prvkov ponúka realitu každodennosti i sviatočných príležitostí života starých mám a otcov. Časť expozície je venovaná národnostným menšinám a predstavuje históriu a etnografiu Nemcov, Rusínov, Židov a Rómov.