Dovoľte nám predstaviť Vám v krátkosti proces vzniku novej etnografickej expozície, od prvotných myšlienok, vízii až po úspešnú finalizáciu v podobe inštalácie expozície s názvom “Príbeh predkov“. Tá je rozdelená do dvoch častí, a to Expozíciu ľudovej kultúry dolného a stredného Spiša z konca 19. a 1. polovice 20. storočia a Expozíciu národnostných menšín na Spiši. Autorom architektonického riešenia bola spoločnosť Ateliér Masár a interaktívne a najmodernejšie prezentačné technológie navrhovala a implementovala spoločnosť Ústav technológií a inovácií.
Pri tvorbe scenárov bolo pre nás hlavnou myšlienkou ponúknuť, predstaviť, priblížiť a navodiť atmosféru danej doby, v ktorej žili naši starí rodičia pevne zrastení s prírodou, poznajúc jej zákonitosti, v časoch zdarných i ťažkých, kedy jedinou istotou bol kus zeme a hospodárstvo na dvore, svornosť rodiny a vľúdnosť susedov. Inšpiráciou nám bola tiež myšlienka vzácneho človeka, Jána Lazoríka: "Keď už pôvodného cieľa života niet - aspoň si naň spomeňme...".
Zámerom bolo obsiahnuť čo najširší záber a predstaviť budúcim návštevníkom rôznorodé témy z materiálnej i duchovnej kultúry, odprezentovať ľudovú kultúru v čo najväčšej miere v pôvodnej a autentickej forme. Pristúpili sme tak k scenáru, kde expozícia má návštevníka previesť súkromným aj verejným priestorom vo vidieckom spoločenstve z domu do dvora, z dediny do extravilánu obce. Bohatý a rôznorodý etnografický fond nám umožnil predstaviť materiálnu kultúru.
V časti DOM ponúkame návštevníkom oboznámiť sa s priestorom kuchyne a teda aj najdôležitejším spoločenským priestorom v domácnosti, zadnou izbou prezentujúcou rodinný obyčajový cyklus a obuvníckou dielňou. DVOR predstaví život na hospodárstve a s tým spojený chov hospodárskych zvierat, pestovateľskú činnosť, vonkajšie práce ako pranie prádla, alebo spracovanie ľanu ako najdôležitejšej technickej plodiny. Súčasťou priestranstva dvora je prezentácia kováčskeho remesla, nepostrádateľného pre dedinské spoločenstvo.
Z dvora sa dostávame do OBCE. Inštalácia prezentuje podstatnú súčasť života našich predkov- vieru, v podobe drobnej sakrálnej architektúry, prícestného kríža a stredisko spoločenského diania v obci – krčmu. V časti EXTRAVILÁNU OBCE sú prezentované dôležité zamestnania a remeslá nášho regiónu a to salašníctvo a včelárstvo.
Súčasné technológie nám umožnia prezentovať i duchovnú kultúru so zameraním na ročný a rodinný obyčajový cyklus, ľudovú slovesnosť, či regionálny folklór. Prepojenie týchto dvoch častí podporí aj rozvoj nových a inšpiratívnych metód a foriem trávenia voľného času s dôrazom na kultúrno-spoločenský rozmer a vzdelávanie v oblasti miestnej a regionálnej kultúry. Vďaka novým technológiám umožníme návštevníkom nahliadnuť aj do zabudnutých tém z oblasti etnografie, alebo sfér života, ktoré už len sú alebo boli súčasťou spomienok našich predkov.
Expozícia národnostných menšín na Spiši predstavuje štyri národnosti, ktoré mali veľký vplyv na formovanie regiónu a majoritnú spoločnosť, a to Nemci, Rusíni, Židia a Rómovia. Inštalácie prezentujú dôležité súčasti života danej menšiny. Tu sa chceme poďakovať za spoluprácu kolegom odborníkom venujúcim sa jednotlivým menšinám za spracovanie tém. Aj v tejto časti expozície, prostredníctvom technológii, môžete nahliadnuť do duchovnej kultúry vybraných menšín a rozšíriť si poznatky o ich živote, či histórii príchodu na naše územie.
Veríme, že nová moderná etnografická expozícia osloví mnohých návštevníkov, či už jednotlivcov, skupiny, školské zariadenia, domácich i zahraničných a prispeje k poznaniu našich koreňov pre súčasné i budúce generácie.